Stolárske práce na zákazku

Medáreň

Komplexná výroba interiéru predajne

Zanietený včelár chcel pozdvihnúť svoje podnikanie

V rámci mojej stolárskej praxe sa objavujú aj komplexné zadania ako napríklad výroba interiéru predajne na mieruV tomto konkrétnom prípade ma oslovila Lenka Sirotná Marázová z dizajnérskeho štúdia pointUP z Trenčína. S Lenkou spolupracujem dlhšiu dobu a jej profesionálny prístup je vždy zárukou kvalitnej technickej dokumentácie a prípravy. Lenku kontaktoval zanietený včelár, ktorý chcel pozdvihnúť svoje podnikanie a táto požiadavka našla správneho adresáta, respektíve adresátku. Lenka Sirotná Marázová pripravila grafický návrh, ktorý sa stal kostrou celého niekoľkomesačného snaženia.

Mojou úlohou bolo vytvoriť množstvo políc na tovarpredajný pokladničný pultstôl, na ktorom sa prezentujú novinky, veľkú parapetu, poličky v tvare včelieho plástu a pridal som aj stoličku pre obsluhu, o ktorej ale nikto nevedel.

180 hodín práce

3 m3 jaseňa

XY litrov oleja

Prezentačný stôl

Herbár na tyrkysových nohách

Najväčšou výzvou bol určite prezentačný stôl, do ktorého som musel umiestniť sušené kvety. Nakoniec padla voľba na zadlabanie do pracovnej dosky. Následne som všetky kvety postupne pozalieval do číreho epoxidu a tým pádom sa stôl stal akýmsi herbárom, ktorý víta každého človeka, ktorý vstúpi do predajne.
Tyrkysové nohy v tvare písmena X s priečnou vzperou a klinovými zarážkami zvýraznili jeho klasický vzhľad a opticky rozbili záplavu medovej farby. S epoxidom pracujem pomerne často, ale ešte nikdy som nič takto nezalieval. Jemné obavy z toho ako sa budú chovať sušené kvety sa rozplynuli a zostal len príjemný pocit z dobre vykonanej práce, za ktorú sa nemusím hanbiť. Až je možno škoda, že stôl nezostal prázdny. Ale výsledok je jedinečný a vždy keď budem mať cestu okolo, veľmi rád prídem pozrieť tento neobyčajný kus nábytku.

Predajný pult

Vitrína so zafrézovaným logom

Ďalším nemenej náročným kusom interiéru bol určite predajný pult. Ten tvorí nielen zázemie pre obsluhu, ale zároveň slúži aj ako vitrína, v ktorej sa nachádzajú najdrahšie kúsky z medového portfólia majiteľa predajne. Najväčším orieškom bolo logo, ktoré muselo byť vyrobené s dôrazom na zachovanie tvaru a farebnosti grafického manuálu celej predajne. Logo, na ktoré som mal len jeden jediný pokus, som zafrézoval do čelnej dosky. Vyfrézované logo som musel zafarbiť čiernym, bielym a zlatým tmelom v kombinácii s epoxidom. Dlho som premýšľal ako to urobiť, no výsledok sa páčil nielen mne, ale aj majiteľovi predajne. Zásuvky a police s dvierkami, ktoré skryjú rôzne druhy tovaru boli vyrobené z rovnakého materiálu ako celý pult. Spomínaná presklená vitrína je súčasťou hornej pracovnej dosky. Obsluha sa k vzácnemu obsahu dostane zo zadnej strany, kde je zásuvka. Pult s logom tvorí zaujímavý prvok predajne a každému je hneď jasné kde sa práve nachádza.

Jaseňové police

Police rovné, ale aj v tvare plástu

Jaseňové police tvoria hlavnú predajnú plochu. Čapovaním som vytvoril obrubu, alebo rám, ktorý zabraňuje padaniu tovaru. Police sú umiestnené na kovových konzolách, ktoré sú súčasťou bielených zásten. Každá jedna z dvanástich zásten je ukotvená priamo do steny. Keďže je predpoklad, že na policiach bude tovar so značnou váhou, bolo treba technicky premyslieť aj ukotvenie. To sa nakoniec podarilo a police udržia všetok tovar, ktorý je na nich vystavený. Lavica, ktorá sa nachádza pod jednou celou časťou steny je spojená veľkoformátovými rybinami a je tiež priestorom, kde sa zmestí ďalší tovar. Rovnako je krytím pre mobilné drevené boxy, kde sa nachádza tovar čakajúci na vyloženie do políc a predaj.

Špecifickým prvkom predajne sú hexagónové police. Prečo práve šesťuholník je jasné hneď ako človek vstúpi dnu. Rôznofarebné police vnášajú do predajne asymetriu, ktorú Lenka Sirotná Marázová pri svojich realizáciách rada využíva.

Parapeta, ktorá sa premenila na knižnicu poskytla priestor pre mnohé odborné publikácie. Jej neštandardná dĺžka je zárukou, že sa na ňu zmestí veľa informácií pre včelárov.

stolička s rukopisom

Dar pre majiteľa predajne

Počas výroby som premýšľal ako vyjadrím svoju vďaku majiteľovi predajne za to, že sa rozhodol so mnou spolupracovať. Jednalo sa o zákazku, ktorá nebola práve najlacnejšia a preto som nad rámec zadania vytvoril niečo, čo reprezentuje mňa ako remeselníka a nesie môj rukopis. Napadlo mi, že do predajne by sa hodila stolička. Vytvoril som dizajn, ktorý v sebe spája pohodlie kancelárskej stoličky určenej na dlhé sedenie a klasiku, ktorá nepozná čas. Rozmerné operadlo je oporou pre veľkú časť chrbta a sedacia časť je ručne tvarovaná tak, aby poskytla pohodlie obom polkám. Stolička materiálovo, ale aj farebne zapadá do celkového obrazu predajne a stala sa jeho neoddeliteľnou súčasťou.

použité dreviny

Voľba bola jasná. Lokálne vyťažený jaseň.

Keďže sa jednalo o výrobu interiéru predajne, kde sa bude predávať hlavne med, včelárske produkty a rôzne včelárske potreby, voľba dreviny bola jasná. Jaseň. Nič iné to nemohlo byť. Svojou špecifickou kresbou podtrhol povrchovú úpravu v príjemnej medovej farbe, samozrejme zakončenej finálnou vrstvou z včelieho vosku.

Jaseň, ktorý som na realizáciu tohto zadania použil, pochádza z lokálnych zdrojov. Snažím sa, aby drevo bolo z môjho okolia. Rovnako mi záleží na jeho spracovaní pred výrobou samotnou. Kladiem dôraz na jeho narezanie, skladovanie, prepravu a sušenie. Drevo je sušené kondenzačne. Tento spôsob sušenia je najprirodzenejším núteným spôsobom sušenia dreva čo je pre mňa ako umeleckého stolára dôležitým faktorom, pretože značne uľahčuje moju prácu. Nemusím sa obávať trhania materiálu v dôsledku jeho nerovnomerného pnutia. Drevo vie stále dýchať a ja rád pracujem so živým materiálom.

Jaseň na výrobu nábytku a políc bolo treba kombinovať s brezovými veľkoformátovými tabuľami, ktoré boli použité na zásteny. Tie boli bielené aby v konečnom dôsledku vytvorili farebný kontrast s policami a ostatným nábytkom.

Moja práca

Široké portfólio produktov

Vyrábam poctivý nábytok z masívu. Od stoličky až po vybavenie predajne. Pre predstavu si môžte pozrieť moje portfólio, ktoré ilustruje rôznorodosť mojich výrobkov.