Stolárske práce na zákazku

Doplnkové služby pre zákazníkov

I. Kondenzačné sušenie dreva

je najprirodzenejší spôsob ako nútene sušiť drevo.

Drevená lavica z jaseňa

II. Mikrovlnné dosúšanie dreva

je ďalším krokom ako drevo ošetriť pred jeho spracovaním vo výrobe.

III. Výroba stolárskych polotovarov

je doplnková služba, ktorú vieme poskytnúť každému domácemu majstrovi

I. Kondenzačné sušenie dreva

Kondenzačné sušenie dreva je najprirodzenejší spôsob ako nútene sušiť drevo.
V našej komore takto sušíme prevažne tvrdé dreviny, avšak nie je problém vysušiť aj mäkké drevo.

Drevo je uložené v izolovanej komore, kde sa pomocou kondenzačného agregátu a ventilátora skracuje doba potrebná na jeho sušenie na niekoľko týždňov.
Ventilátor zabezpečuje stálu cirkuláciu vzduchu, ktorý je hnaný na kondenzačný agregát kde sa zbaví vlhkosti.
Teplota v komore nesmie presiahnuť 40˚C.
Tým pádom sa drevo na povrchu nespečie ako sa to deje pri teplovzdušnom sušení, kde teplota prevyšujúca 90˚C nie je ničím výnimočným. Rovnako sa eliminuje nerovnomerné pnutie v dreve, ktoré má za následok trhanie dreva pri jeho spracovaní vo výrobe. Povrchové ako aj vnútorné pnutie je neporovnateľne nižšie ako pri teplovzdušnom sušení.
Drevo zostane po sušení difúzne otvorené. To znamená, že môže dýchať a jeho prirodzená vlastnosť prijímať a spätne uvolňovať vzdušnú vlhkosť nespôsobuje problémy, pretože drevo sa vie vlhkosti ľahko zbaviť.

Podstatou kondenzačného sušenia je urýchlenie procesu schnutia dreva, ktorý pozná každý z nás. A to síce, že narezané drevo sa uloží do tieňa pod strechu a nechá sa prirodzene previevať vzduchom, ktorý ho pomaly a postupne vysúša.
Avšak aby sme nemuseli čakať dva až tri roky, kým takýto proces prebehne, vieme ho urýchliť práve kondenzačným sušením, ktoré nám umožní znížiť vlhkosť na 8% čo nie je možné bez núteného sušenia.

II. Mikrovlnné dosúšanie dreva

Mikrovlnné dosúšanie dreva je ďalším krokom ako drevo ošetriť pred jeho spracovaním vo výrobe. Týmto procesom sa drevo zbaví vlhkosti a parazitov.
Mikrovlnný agregát rozkmitá molekuly vody, ktorá sa nachádza v dreve pri čom vzniká teplo, ktoré jednak dosúša drevo, ale zároveň likviduje drevokazný hmyz vo všetkých vývojových štádiách.

III. Výroba stolárskych polotovarov

Výroba stolárskych polotovarov je doplnková služba, ktorú vieme poskytnúť každému domácemu majstrovi, ktorý nemá hobľovačku, cirkulár alebo iný stolársky stroj.
Drevo Vám ohobľujeme, narežeme, naformátujeme, zlepíme, či inak upravíme do stavu, kedy viete pokračovať s tvorbou Vášho projektu u Vás doma, či v dielni.

Treba mať na pamäti, že drevo je živý materiál a jeho prirodzenou vlastnosťou je, že aj po stolárskom spracovaní vie prijímať alebo strácať vlhkosť. Drevo je odpradávna akýmsi indikátorom zdravej klímy v interiéri. Ak drevo praská alebo zmenšuje svoj objem, je to spôsobené tým, že sa nachádza v prostredí, kde je relatívna vlhkosť vzduchu nižšia ako 35% čo nie je úplne ideálne ani pre zdravie človeka, keďže sa môžu objaviť rôzne kožné alebo dýchacie ťažkosti.
Ak drevo naopak začne časom boptnať alebo sa rozpína, je to známkou toho, že prostredie, v ktorom sa nachádza je vlhké. V takom prípade sa môžu vyskytnúť plesne, ktoré tiež môžu negatívne ovplyvniť zdravie človeka.
Tieto vady (praskanie, rozpínanie sa…) nie sú spôsobené nesprávnou výrobou, ale sú prejavom toho, že drevo sa nachádza v nevhodnom prostredí.

Pracujeme výhradne s drevom od lokálnych dodávateľov, s ktorými spolupracujeme dlhé roky a ktorý nám ručia za jeho kvalitu a pôvod. Pri výrobe používame klasické postupy, ručné nástroje a náradie, ale nebránime sa ani moderným postupom a našim prvoradým cieľom je spokojný zákazník. Dôkazom toho je množstvo výrobkov, ktoré hovoria za nás.